Τραγική η Εθνική στο χθεσινό αγώνα ήρθε ισόπαλη​ 0-0 με την Εσθονία.

Τραγική εικόνα παρουσίασε χθες η Εθνική απέναντι στους Εσθονούς με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλευτεί την μεγάλη ανατροπή της Εθνικής Κύπρου από 0-2 σε 3-2 εναντίον της Εθνικής Βοσνίας όποτε η διαφορά παρέμεινε στους 2 βαθμούς.
Η Εθνικη αν και μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο 4ο λεπτό ο Βέλλιος με κεφαλιά ανάγκασε τον τερμετοφύλακα της Εσθονίας σε δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς μόνο με στημένες μπαλιές προσπαθούσαν να απειλήσουν οι παίκτες της Εθνικής.
Στο 28ο λεπτο σειρά του Μανωλά πάλι με το κεφάλι βρήκε σε ετοιμότητα πάλι τον τερματοφύλακα της Εσθονίας
Και στο 30΄ ένα καλό σουτ του Τάσου Δώνη έφυγε άουτ. Κάπως έτσι πέρασε το πρώτο ημίχρονο.
Ίδια  εικόνα όμως και στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες της Εθνικής να μην βρίσκουν ρυθμό και στην ουσία να μην κάνουν καμια ευκαιρία και  μοιραία το 0-0 και οι βαθμοί να πεταχτούν.
Κομβικό το παιχνίδι της Κυριακής με τους Βέλγους καθώς  θα κρίνει την δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ για το Μουντιάλ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λιράν Λιανί (Ισραήλ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέτσος - Τενίστε, Κλάβαν

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Ρέτσος, Μανωλάς, Κ. Παπαδόπουλος (65΄ Σταφυλίδης), Τζαβέλλας, Τζιόλης, Ζέκα, Μάνταλος (80΄ Μπακασέτας), Φορτούνης, Δώνης, Βέλλιος (70΄ Διαμαντάκος).

ΕΣΘΟΝΙΑ (Μάρτιν Ρέιμ):Ακσάλου, Μπαράνοφ, Γιάαγκερ, Κλάβαν, Τενίστε, Κάιτ, Ντιμίτριεφ (81΄ Αντόνοφ), Καλάστε (89΄ Μίλερ), Ζενιόφ, Κρούγκλοφ, Άνιερ (90΄+3 Ταμ).